یکشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۷
صفحه نخست »

ورزش بین المللی کارگری، بهانه و فرصتی برای گرد هم آمدن مردم

یکشنبه 31 مرداد 1395
0
محبوب
ورزش بین المللی کارگری، بهانه و فرصتی برای گرد هم آمدن مردم
جنبش ورزش کارگری بیش از 100 سال پیش و در جوامع پیشرو صنعتی و آن زمان که دستمزد بگیران شروع به پیکار و تلاش برای مشارکت در بخش فرهنگ تمرین و فعالیت بدنی نمودند پا به عرصه ظهور گذاشت.
ورزش بین المللی کارگری، بهانه و فرصتی برای گرد هم آمدن مردم

صباح صفری نژاد(کارشناس حوزه بین الملل فدراسیون ورزش کارگری)

ورزش بین المللی کارگری، بهانه و فرصتی برای گردهم آمدن مردم[1]

مقدمه:

ورزش کارگری در فرهنگ ایران ریشه ای دیرین دارد و کارگران نقش مهمی در حیات و احیای فرهنگ و تمدن ایرانی ایفا کرده اند. در گذشته های دور یکی از اقشار و گروه های زورخانه رو در ایران اقشار کارگری و صنوف مختلف آن بوده اند. ورزش باستانی و زورخانه توسط این اقشار اداره می شد. با ورود ورزش های جدید در دوران معاصر نخستین باشگاه کارگری در سال 1318 تحت عنوان باشگاه راه آهن فعالیت خود را در رشته های جدید آغاز نمود. و برای اولین بار کارگران ما در عرصه های بین المللی رقابت کردند. در این مقاله به تاریخچه مختصری از ورزش کارگری در سطوح بین المللی اشاره می شود که برگرفته از کتاب "ورزش و درک تفاهم بین المللی" است.

ورزش بین المللی کارگری با گردهم آمدن مردم، بهانه و فرصتی برای درک و تفاهم متقابل[1]

پروسه سازماندهی و نهادینه کردن فرهنگ تمرین و ممارست فیزیکی در حیطه ورزش کارگری را می توان در سه مرحله و منظر عمده تاریخی خلاصه کرد: 

( 1) تولد ورزش های مورد حمایت کارگری در نیمه دوم قرن نوزدهم تحت لقای جنبش بورژوازی[2] ورزش های ملی ،

(2) توسعه جنبش های مستقل ورزش کارگری به عنوان جزئی از جنبش طبقه کارگر طی سال های جنگ های جهانی اول و دوم،

(3) فعالیت مشترک جنبش های ورزش کارگری با جنبش های بین المللی ورزش کارگری بعد از جنگ جهانی دوم.

اگرچه تفاوت های چشمگیری در روند سازماندهی و ایدوئولوژیکی[3] ورزش کارگری در کشورهای متفاوت وجود دارد با این وجود می توانیم انشعابات مذکور و آنچه در بالا بدان اشاره گردید را بصورت عام قابل تعمیم فرض نمایم. ارتباط ورزش کارگری با جنبش ورزش های بورژوازی (سرمایه داری) و نگاهی به زیربنای این تفکیک بر اساس سیر تاریخی و با توجه به دوره های مختلف اندیشه جامعه خواهی[4] که گذشته، اکنون و آینده ورزش کارگری را تحت سیطره و سلطه قرار داده است. در ادوار مختلف اشکال تشکیلات ورزش کارگری با دیدگاه ارائه راهکاری در قبال این پرسش حیاتی (ارتباط ورزش کارگری با جنبش ورزش های بورژوازی) موقعیت خود را نمایان ساخته اند. بررسی و کنکاش پیشینه تاریخی ورزش بین المللی کارگری خود نشانگر این واقعیت می باشد.

جنبش ورزش کارگری بیش از 100 سال پیش و در جوامع پیشرو صنعتی و آن زمان که دستمزد بگیران شروع به پیکار و تلاش برای مشارکت در بخش فرهنگ ورزش جسمانی [5] نمودند پا به عرصه ظهور گذاشت. نخستین بار این اتفاق در جنبش ورزشی رخ داد که توسط تشکیلات بورژوازی (سرمایه داری) بنیان نهاده شد. در اکثر کشورها انجمن های ورزشی توسط قشر کارگر بنیان نهاده شد که به تشکیلات ورزشی ملی متصل گردید. به زودی این سوال مطرح شد که آیا قشر و طبقه کارگر قادر خواهد بود هویت و اهداف فرهنگی جسمانی خود را در چهارجوب تشکیلات بورژوازی (سرمایه داری) بدست آورد؟ ارتباط اهداف سیاست های ورزشی طبقه و قشر کارگر با اهداف عمومی سیاسی جنبش جامعه خواهی کارگری منجر به شکل گیری یک جنبش مستقل ورزش کارگری گردید. در در اواخر قرن نوزدهم و بعد از آن در شماری از کشورهای اروپایی تشکیلات فراگیر ورزش کارگری گسترش یافت ( در آلمان اوایل 1892).

حتی قبل از وقوع جنگ جهانی اول (1918-1914) جنبش ورزشی طبقه کارگر به یک طیف و جنبش گسترده از توده مردم تبدیل شد، که این خود به معنای یک انقطاع در تشکیلات ورزشی طبقه بورژوا (سرمایه دار) است که دارای گرایشات و جهت گیری های فراگیر بود. جنبش ورزشی طبقه کارگری هدف خود را در راستای پرورش یک فرهنگ جسمانی سوسیالیستی بعنوان جزئی لاینفک از جنبش کارگری بنا نهاد. بنابرین ورزش های مورد حمایت طبقه کارگر نقش مهمی را در فرهنگ طبقه کارگری ایفا کرد که وظیفه بنیادین آن پرورش جوان هایی با تفکراتی سوسیالیستی (در ابعاد ذهنی و جسمی) بود، تا بدین وسیله به افرادی با گرایشات بالا و متعادل تبدیل گردند که به بلوغ و کمالی دست یافته اند که نیل نهایی آن درک درستی از اهداف جنبش کارگری خواهد بود.

از آنجا که اهداف جنبش ورزشی طبقه کارگر مکمل اهداف جنبش بین المللی طبقه کارگر بوده است، روشن است تلاش های جنبش بین المللی ورزش های تحت حمایت طبقه کارگر نیز در تضاد با اهداف و تلاش های جنبش المپیک و تشکیلات ورزش های بین المللی باشد. البته اهداف بین المللی جنبش تحت حمایت طبقه کارگر، به واقع  متمایز از آرمانگرایی جنبش المپیک از دیدگاه کوپرتین[6] نمی باشد.  لیکن جان کلام این جنبش آن بود که جنبش کارگری باور نداشت آرمان های ورزش ( روح آماتوری، بی طرفی و فهم و درک متقابل فراملی) بتواند تحت لوای طبقه سرمایه دار حادث گردد. از این رو با جدیت کوشید تا خود را از گرفتاری در انحطاط ( تجاری سازی ، تعصبات وطن پرستی، و افراط و تاکید بیش از اندازه بر رکورد ها) که قبلا در زندگی طبقه بورژوا ریشه دوانیده بود برهاند. جنبش تحت حمایت طبقه کارگری بدنبال آن بود تا قشر جوان کارگر را با روح صلح و همبستگی فراگیر، جدا از ساختار ها و جنبش طبقه سرمایه دار، پرورش دهد که بواسطه آن پدیده های حاشیه ای که در زندگی ورزشی ذکر گردید جایی برای ظهور در عرصه جنبش ورزشی طبقه کارگر نداشته باشد.

تشکیلات جنبش ورزش کارگری

همین جدایی نقطه عطف توسعه جنبش بین المللی ورزش های طبقه کارگری را رقم زد. ریشه‌های شکل‌گیری کنفدراسیون جهانی ورزش کارگری به حرکت‌های ورزش کارگری در ۱۹۱۳ بر می‌گردد که در بلژیک نهادی برای ورزش کارگری تأسیس شد اما فعالیت های این نهاد با وقوع جنگ جهانی اول با مشکلات زیادی مواجه گردید. تجارب جنگ موجب بروز و تشدید شکاف بین جنبش های ورزشی در عرصه بین المللی گردید. جنگ داخلی که در سال 1918 در فنلاند رخ داد محرک تعیین کننده ای در ظهور و شکل گیری اتحادیه ورزش های کارگری در ژانویه 1919 داشت.

در پاییز 1920 اتحادیه ورزش های بین المللی کارگران سوسیالیست[7] در سوئیس شکل گرفت; که بنیان گذاران این تشکیلات کشورهای آلمان، بلژیک، سویس، انگلیس، فرانسه، چک اسلواکی و فنلاند می باشد. علاوه بر این کشورها، فعالیت های ورزش کارگری از حمایت گسترده ای در اتریش برخوردار بود. تعداد کل اعضای تشکیلات بین المللی فوق در سال 1920 به حدود به دو میلیون رسید، گرچه بیش از نیمی از این اعضاء را کشور آلمان تشکیل می داد.

در حال حاضر جنبش بین المللی ورزش های کارگری تلاش داشته است تا به درک درستی از اهداف فرهنگ جسمانی  سوسیالیتی[8] که در بالا بدان اشاره شد دست یابد. با مرور مختصری از تاریخچه ورزش کارگری جهان می توان اذعان داشت که نقطه عطف وشروع تفکری ورزش های تحت حمایت طبقه کارگر آنگونه که در ذیل بدان اشاره شده می باشد:

1:   توازن بین آموزش های عقلانی و جسمانی

2:   اولویت ورزش همگانی و عمومی بر رقابت های ورزشکاری ( رقابت های ورزشکاری بعنوان ابزاری برای فعالیت های آرمانخواهانه و مثال زدنی با ارزش تلقی می گردید اما آن هنگام که به افراط کشیده شود این رقابت ها منجر به تنزل ورزش می گردد).

3:   بنا نهادن صلح و همبستگی فراگیر در سطح بین الملل

4:   ارتباط با اهداف دیگر جنبش های کارگری; این شعار "ورزشکار بودن آرمان است، اما یک ورزشکار با تفکراتی برگرفته از مکتب جامعه خواهانه[9] آرمانخواهانه تر خواهد بود"، جزء شعارها و اعلامیه های تشکیلات ورزش های بین المللی کارگری[10] بود که در المپیک 1931 و در وین اتریش به گوش می رسید.

در حال حاضر کنفدراسیون جهانی ورزش کارگری (CSIT)[11] مسئولیت رهبری ورزش کارگری جهان را عهده دار است. این کنفدراسیون با سابقه ای دیرین کار خود را با شعار دستیابی به "برابری و همبستگی در ورزش" شروع کرد. مقر کنونی این کنفدراسیون در وین اتریش می باشد. این فدراسیون در سال دارای 38 عضو دائم/وابسته، 3 عضو شبه قاره ای و 6 عضو موقت می باشد. جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از اعضای دائم این کنفدراسیون می باشد که دارای سه حق رای است. CSIT هر دو سال یکبار مسابقات جهانی ورزش کارگری را برگزار می کند. جمهوری اسلامی ایران در سال 1394 و برای اولین باردر چهارمین دوره مسابقات جهانی ورزش کارگری که در کشور ایتالیا برگزار شد شرکت نمود و توانست با درخشش ورزشکاران کارگر ایرانی در این رخداد مهم عناوین چشمگیری را کسب نماید.

 [1]. Ahde, M. (1984). International Workers’ Sport as a Means of Bringing Peoples Together. In Sport and International Understanding (pp. 180-185). Springer Berlin Heidelberg.

[2]. طبقه سرمایه‏دار که مالک وسایل اساسى تولید است

[3]. نوع تفکر و اعتقاد و فلسفه

[4]. Socialism       ( اندیشه سیاسی، اقتصادی-اجتماعی است که برای ایجاد یک نظم اجتماعی مبتنی بر انسجام همگانی می کوشد و در آن تمامی اقشار اجتماعی سهمی برابر در سود همگانی داشته باشد)                                                                                                

[5]. Culture of physical exercise

[6]. Coubertinian

[7]. Socialist Workers Sport International (SWSI)

[8]. Socialist Physical Culture (SPC)

[9]. اندیشه سیاسی، اقتصادی-اجتماعی است که برای ایجاد یک نظم اجتماعی مبتنی بر انسجام همگانی می کوشد و در آن تمامی اقشار اجتماعی سهمی برابر در سود همگانی داشته باشد

[10]. Workers Sport International

[11]. International Workers and Amateurs in Sports Confederation

 

 

 بازگشتآخرین اخبار

سایت جدید فدراسیون ورزش کارگری نشست خبری انجمن آمادگی جسمانی کارگران کشور اقتدار تیم ملی سومو کارگران بزرگان جهان را به زانو درآورد / تیم ملى هدف فدراسیون دستیابی به جامعه ای سلامت محوردر خانواده کار و تلاش است تیم شطرنج استان تهران فاتح رقابت های شطرنج قهرمانی کشور بانوان کارگر کسب عنوان قهرمانی رقابت ها مسترالمپیا توسط تیم ملی پرورش اندام کسب ۶ مدال رنگارنگ توسط تیم ملی پرورش اندام کارگری در نخستین روز اصلاحیه/رقابت های وزنه برداری انتخابی تیم ملی اعزامی به رقابت های اصلاحیه/رقابت های کاراته کاراته قهرمانی کشور کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل رقابت های جانبازان و معلولین کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات انتخابی تیم ملی وزنه برداری کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات شطرنج قهرمانی کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات شطرنج قهرمانی بانوان کارگر کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل رقابت های تنیس روی میز قهرمانی کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات اسکواش قهرمانی کارگران کشور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:امیدوارم شاهد پیشرفت روزافزون ورزش کارگری ملائی به سمت رئیس کمیته کشتی با چوخه فدراسیون ورزش کارگری منصوب شد رقابت های بین المللی کشتی آبا - گرجستان/حماسه ای دیگر توسط ملی پوشان بازوند: ورزش کارگری روح جدیدی در خانواده کار و تلاش ایجاد کرده است اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات کاراته قهرمانی کشور کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات موی تای قهرمانی کشور کارگران مجمع انتخاباتی استان آذربایجان غربی برگزار گردید/آمیان در سمت خود ابقا گزارش صعود کوهنوردان کارگر به قله دنا حمیدی: به دنبال ثبت کشتی آزاد ورزش کارگری در فدراسیون جهانی هستیم مسابقات ووشو قهرمانی کشور با برتری میزبان به پایان رسید سیستان و بلوچستان میزبان مسابقات جهانی ووشو کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات پتانک انتخابی تیم ملی بانوان و آقایان اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات موی تای قهرمانی کارگران و فرزندان کارگر رقابت های جهانی شرکت ها به میزبانی فرانسه برگزار می شود/ کاروان ایران حمیدی: مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی کشور برگزار می‌شود مسابقات جهانی کشتی آبا /ملی پوشان کارگری بر سکوی دوم ایستادند قزوین، قهرمان مسابقات والیبال دسته اول قهرمانی کشور مسابقات پرورش اندام انتخابی تیم ملی کارگران اعزامی به رقابت های مستر نشست انجمن ورزش های رزمی کارگری کشور برگزار گردید سید امیر حسینی در پیامی؛ انتخاب نجفی را به عنوان شهردار تهران تبریک اطلاعیه مهم/دستورالعمل صعود سراسری کوهنوردان کارگر به قله حوض دال(دنا) اطلاعیه مهم/ دستورالعمل مسابقات بدنسازی قهرمانی کارگران کشور فدراسیون ورزش کارگری به نمایندگی از جامعه ورزش کارگری انتخاب مجدد

صفحه نخست  |  درباره فدراسیون  | تماس با ما  |  آرشیو اخبار  |  آرشیو تصاویر  |  مقالات  |  تقویم سال فدراسیون  |  پیوندها

 

.:کلیه حقوق مادی و معنوی این نگارش متعلق به فدراسیون آماتوری ورزش کارگری جمهوری اسلامی ایران می باشد:.

Falc0n Eye$ Here G2: all electronic Thunderbolt Team