یکشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۷
صفحه نخست »

نحوه انتخاب کفش ورزشی مناسب

چهارشنبه 04 ارديبهشت 1392
0
محبوب
نحوه انتخاب کفش ورزشی مناسب
پای انسان، قلب دوم اوست. برای مراقبت از قلب دوم باید کفش های مناسبی انتخاب کنیم. می توان گفت که در انتخاب کفش معمولاً چهار عامل تاثیر مشخصی دارند: قیمت، جنس ، رنگ و مدل
نحوه انتخاب کفش ورزشی مناسب

 

 

نحوه انتخاب کفش ورزشی مناسب

 

پای انسان، قلب دوم اوست. برای مراقبت از قلب دوم باید کفش های مناسبی انتخاب کنیم.

می توان گفت که در انتخاب کفش معمولاً چهار  عامل تاثیر مشخصی دارند:

 قیمت،  جنس ، رنگ و مدل

بر اساس تحقیقات انجام شده می توان گفت که مردم در انتخاب کفش, مدل و قیمت آن از فاکتورهای بسیار مهم می دانند و متاسفانه راحتی کفش جزء اولین اولویت های آنان قرار نمی گیرد.

یک پا به طور متوسط روزانه 10 هزار بار با زمین برخورد می کند و به طور میانگین 186 هزار و 75 کیلومتر را در طول زندگی طی خواهد کرد، در پرش یک پا و یا در یک گام بلند حدود 315 و نیم کیلومتر فشار روی پای ورزشکار وارد می شود.

تهیه کفش ورزشی مناسب که امروزه به عنوان یکی از ابزار اصلی هر رشته ورزشی مطرح است.  پوشیدن کفش مناسب در هنگام راه رفتن , دویدن و... نه تنها سلامت پا را تضمین می کند بلکه در طول عمر غضروف های ما بین مهره ها در ستون فقرات و زانو ها نیز بسیار تاثیر دارد.

 

این توصیه‌ها را هنگام انتخاب کفش ورزشی رعایت کنید:

 

1.     زمان  :

به زمان تهیـه کفش نیز دقت کنید. هنگامی برای خرید کفش بروید که پاهای‌تان بزرگترین اندازه خود را داشته باشد بـهترین زمان، ساعات بعد از ظهر می‏باشد که شخص تا حدودی راه رفته باشد (پایان  روز  یا  پس از انجام تمرین)

 

 

 

 

2.    از کفش های قدیمی و کهنه خود کمک بگیرید

برای خرید یک کفش نو , از کفش های قدیمی و کهنه خود کمک بگیرید. کفش های قدیمی خود را بر روی یک سطح صاف بگذارید. اگر هر دو لنگ کفش دارای انحنایی به سمت داخل بودند حتما لازم است که کفش با استحکام بیشتر و سنگینتر از نظر وزن انتخاب شود و اگر هر دو لنگ دارای انحنا به سمت بیرون باشد لازم است کفشی سبک تر از نظر وزن انتخاب شود.

 

 

3.   سایز  کفش

اکثر اوقات افراد به دلیل ترس داشتن از تنگی کفش , سعی در خرید کفش با سایز بزرگتر را دارند.  این را بدانید که پا های شما بزرگ نمی شوند. خطرات و ضررهای پوشیدن کفش بزرگتر , کمتر از پوشیدن کفش تنگ نیست.

بهتر است در هنگام خرید کفش, و هر دو لنگه کفش را بپوشید ، بایستید و مطمئن شوید که در پنجه پا سه تا 12 میلیمتر از انگشت شصت پا فضای خالی وجود دارد. و اندکی با آن راه بروید.

 هنگامی که کفش‌ را امتحان می‌کنید، بندهای کفش را به طور کامل ببندید.

کفش باید اندازه پا باشد نه اینکه صرفا زیبا باشد

سعی کنید که قالب کفش دقیقا برای پای شما ساخته شده باشد و حتی المقدور از استفاده از کفی های مختلف برای مناسب شدن فضای داخل کفش خودداری کنید.

هرگز کفش تنگ به امید اینکه جا باز می کند نخرید.

هنگام انتخاب کفش آن را با همان جوراب‌هایی امتحان کنید که هنگام ورزش می‌پوشید.

 

4 . انعطاف پذیری

یکـی از مهمترین جـوانب کیفی کفش ورزشی قـابلیت خـم شدن تخت کفش  مـی‏باشد که می‏تواند از ایجاد تورم دردناک ساق پا جلوگیری کند بنابراین در انتخاب کفش ورزشی مناسب باید به میزان انعطاف‏پذیری کفش دقت نمود.

 

 

5.  آزادی حرکات انگشتان پا

برای جدا شدن پا از زمین در هنگام راه رفتن و دویدن، باید انگشتان پا در حرکات  مختلف در داخل کفش آزاد باشند و در این رابطه انگشت شست نقش مهمی را ایفا  می‏کند. در غیر اینصورت در اثـر فشار و اعمال نیـرو، انگشت شست کـج شده و  تحمل فـشار آن کـاهش می‏یابد که به تنهایی می‏تواند باعث بروز اختلال گردد.

 

 

بنابراین در انتخاب کـفش باید به آزاد بودن  حرکات انگشتان پا و کـاهش فـشار بر انـگشت شست جهت جلوگیری از کجی  انگشتان دقت زیادی نمود.

 

6. قوس های کف پا

افراد با قوس کف پای زیاد از کفش هایی استفاده کنند که انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و از پوشیدن کفش هایی که پا را محدود می کند خودداری کنند. 
 افراد دارای کف پای صاف باید از کفش دارای لایه میانی بسیار سفت برای کنترل حرکت و کاهش میزان چرخش داخلی استفاده کنند.

 

 

7. کفش های پاشنه بلند 
استفاده از کفش های پاشنه بلند (بیشتر از 4 تا 5 میلیمتر) باعث افزایش گودی کمر و متعاقب آن کمر دردو کوتاه شدن آشیل, ار بین رفتن گودی پا و تسریع در ایجاد کف پای صاف خواهد شد. حداکثر ارتفاع مجاز پاشنه ۲ سانتی متر است و همچنین توجه به سطح مقطع کفش از ضروریاتی است که بایستی تمام وسعت پاشنه را بپوشاند.
جالب است که بدانید  یک پنجم از زنان به قدری به این کفش‌ها علاقه دارند که اغلب دچار پیچ خوردگی شدید مچ پا و یا کشیدگی و پارگی تاندون پا می‌شوند.

 

 

در انتها اگر مشتاق به پوشیدن کفش ها ی پاشنه بلند هستید به توصیه های زیر توجه کنید :

 

·         کفش باید دارای کفی مناسب باشد تا قوس طولی و عرضی پا را حفظ کند و پنجه‌های پا نیز تحت فشار نباشند چرا که در طولانی مدت باعث انحراف انگشت شست پا می‌شود.

·         بهتر است نیمی از روز کفش های راحت بپوشید و یا کفش های پاشنه بلند را به طور متناوب با کفشهای کتانی و کفش های پاشنه کوتاه عوض کنید تا پای شما آسیب کمتری ببیند.

·         بعد از در آوردن کفش ها پاهایتان را به جهت های گوناگون چرخش داده و تا آنجا که می توانید پاهایتان را ماساژ دهید.

·         سعی کنید بلندی پاشنه کفش بیش از ۳ تا ۴ سانتیمتر نباشد چرا که سبب بر هم زدن تعادل در هنگام راه رفتن شده و منجر به پیچ خوردگی مچ پا و آسیب دیدن رباط مچ پا می‌شود.

 

 

8.  نگهداری و تعمیر  کفش ها

در اکثر اوقات تعمیر کفش های رسمی چندان لطمه ای به پا نمی زند. اما تعمیر کفش های ورزشی , به دلیل بر هم زدن تعادل حجم و فضای داخلی آن که معمولا توسط کارخانه های سازنده کارشناسی می شود چندان صحیح نیست.

کفش های ورزشی را برای شستشو داخل ماشین های لباس شویی نیندازید. به دلیل جذب شدن آب و ماندن در فضاهای داخل , کیفیت کفش پایین آمده و ممکن است بعد از آن با مصیبت بوی بد پا  مواجه شوید.

 

 بازگشتآخرین اخبار

سایت جدید فدراسیون ورزش کارگری نشست خبری انجمن آمادگی جسمانی کارگران کشور اقتدار تیم ملی سومو کارگران بزرگان جهان را به زانو درآورد / تیم ملى هدف فدراسیون دستیابی به جامعه ای سلامت محوردر خانواده کار و تلاش است تیم شطرنج استان تهران فاتح رقابت های شطرنج قهرمانی کشور بانوان کارگر کسب عنوان قهرمانی رقابت ها مسترالمپیا توسط تیم ملی پرورش اندام کسب ۶ مدال رنگارنگ توسط تیم ملی پرورش اندام کارگری در نخستین روز اصلاحیه/رقابت های وزنه برداری انتخابی تیم ملی اعزامی به رقابت های اصلاحیه/رقابت های کاراته کاراته قهرمانی کشور کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل رقابت های جانبازان و معلولین کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات انتخابی تیم ملی وزنه برداری کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات شطرنج قهرمانی کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات شطرنج قهرمانی بانوان کارگر کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل رقابت های تنیس روی میز قهرمانی کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات اسکواش قهرمانی کارگران کشور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:امیدوارم شاهد پیشرفت روزافزون ورزش کارگری ملائی به سمت رئیس کمیته کشتی با چوخه فدراسیون ورزش کارگری منصوب شد رقابت های بین المللی کشتی آبا - گرجستان/حماسه ای دیگر توسط ملی پوشان بازوند: ورزش کارگری روح جدیدی در خانواده کار و تلاش ایجاد کرده است اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات کاراته قهرمانی کشور کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات موی تای قهرمانی کشور کارگران مجمع انتخاباتی استان آذربایجان غربی برگزار گردید/آمیان در سمت خود ابقا گزارش صعود کوهنوردان کارگر به قله دنا حمیدی: به دنبال ثبت کشتی آزاد ورزش کارگری در فدراسیون جهانی هستیم مسابقات ووشو قهرمانی کشور با برتری میزبان به پایان رسید سیستان و بلوچستان میزبان مسابقات جهانی ووشو کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات پتانک انتخابی تیم ملی بانوان و آقایان اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات موی تای قهرمانی کارگران و فرزندان کارگر رقابت های جهانی شرکت ها به میزبانی فرانسه برگزار می شود/ کاروان ایران حمیدی: مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی کشور برگزار می‌شود مسابقات جهانی کشتی آبا /ملی پوشان کارگری بر سکوی دوم ایستادند قزوین، قهرمان مسابقات والیبال دسته اول قهرمانی کشور مسابقات پرورش اندام انتخابی تیم ملی کارگران اعزامی به رقابت های مستر نشست انجمن ورزش های رزمی کارگری کشور برگزار گردید سید امیر حسینی در پیامی؛ انتخاب نجفی را به عنوان شهردار تهران تبریک اطلاعیه مهم/دستورالعمل صعود سراسری کوهنوردان کارگر به قله حوض دال(دنا) اطلاعیه مهم/ دستورالعمل مسابقات بدنسازی قهرمانی کارگران کشور فدراسیون ورزش کارگری به نمایندگی از جامعه ورزش کارگری انتخاب مجدد

صفحه نخست  |  درباره فدراسیون  | تماس با ما  |  آرشیو اخبار  |  آرشیو تصاویر  |  مقالات  |  تقویم سال فدراسیون  |  پیوندها

 

.:کلیه حقوق مادی و معنوی این نگارش متعلق به فدراسیون آماتوری ورزش کارگری جمهوری اسلامی ایران می باشد:.

Falc0n Eye$ Here G2: all electronic Thunderbolt Team