یکشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۷
صفحه نخست »

اهمیت ورزش در میان کارگران

یکشنبه 30 فروردين 1394
0
محبوب
اهمیت ورزش در میان کارگران
اهمیت ورزش در میان کارگران

اهمیت ورزش در میان کارگران

«فرشته زارعی، دکتری مدیریت ورزش»

با شروع سال جدید ورزش در محل کار فراموش نکنیم، زیرا برای بهبود سلامتی مفید می‌باشد. طی بررسی‌های انجام شده، مشخص شده است متاسفانه کارگران کشورمان به طور کامل فعال و با تحرک نیستند، پس ضروری است این قشر به ورزشهایی بپردازند که برای بهبود سلامتی و نیز ارتقای سطح سلامت آنها مفید باشد. متاسفانه بانوان، کمتر از آقایان به ورزش می‌پردازند که این روند، علاوه بر تاثیر منفی که در سلامت مادران امروز و فردا دارد، عوارض ناشی از عدم پرداختن به آن، حتی با درمان‌های پزشکی هم قابل جبران نخواهد بود پس ضرورت پیگیری مسئولین و متولیان امرو همچنین کارفرمایان محترم اینست که با حمایتهای همه جانبه و مشارکت در ایجاد و توسعه فرهنگ سلامت با محوریت انجام ورزش و تحرک فیزیکی در ضمیرکارگران، از اهم فعالیتها میباشد.

 ـ لزوم و اهمیت ورزش و تمرینات ورزشی برای هر دو جنس (زن و مرد ) در سنین مختلف، مورد تأیید محققین است. به طور کلی ورزش و تحرک بر رشد عمومی بدن تأثیر می گذارد.

- در مورد نقش ورزش در بانوان به پیشرفت رشد، سلامتی و آمادگی جسمانی و نشاط روحی، تحقیقات متعددی انجام شده است. در این تحقیقات تأثیر ورزش را بر روی رشد و آمادگی جسمانی، همچنین نشاط الخصوص در بانوان نشان دادند و مشخص گردید،  بانوانی که ورزش می کنند دارای بدنی انعطاف پذیر و فعال هستند.

 - باید توجه داشت که اهمیت ورزش، منحصر به سنین جوانی  نیست. در سنین بالا، ورزش برای جلوگیری از پوکی استخوان، اضافه وزن و ناراحتی های قلبی و عروقی، همچنین برای پر کردن اوقات بیکاری و جلوگیری از افسردگی و روان پریشی توصیه می شود.

-  با توجه به این که کارگران و شاغلین ممکن است ساعت ها در یک پوزیشن خاص (حسب کاری که انجام می دهند ) قرار گیرند یا روزانه چند ساعت در پشت میز محل کار خود  بنشینند یا، حتی اگر نوع نشستن آنها مناسب باشد و میزو صندلی  نیز استاندارد باشد، در آنها احساس خستگی فیزیکی بوجود می‌آید و چنانچه نوع نشستن مناسب نباشد و یا میز و صندلی مطابق استاندارد نباشد، در دراز مدت موجب اختلالات ساختاری می‌شود که Scoliosis و ایجاد شکلC  مانند در مهره‌ها، از آن جمله است.)


ورزش چگونه سلامتی کارگران را تامین می کند؟

ورزش علاوه بر ایجاد نشاط، سرزندگی و بهداشت روان، تاثیرات شگرفی در تناسب اندام و سلامت جسمی انسان دارد، که در ذیل به بعضی از این موارد اشاره می‌شود:
*کنترل وزن:

ارتباط بین فعالیت فیزیکی و چاقی درسنین مختلف کاملاً مشخص نیست و مطالعات مربوط به آن هم نتایج ثابتی را در اختیار متخصصان قرار نمی دهد. با این وجود، با افزایش ورزش و تحرک و نیز کاهش مصرف کالری، می توان وزن را کاهش داد. نگرانی افزایش وزن بین سنین مختلف  کاملاً به جا و منطقی است. انسان های چاق در معرض بیماریهای فشار خون، دیابت نوع دوم، نامنظمی هورمون رشد، مشکلات تنفسی و استخوان قرار دارند. این بیماران از فقدان اعتماد به نفس و روابط اجتماعی رنج می برند.
*رشد و نمو استخوان (جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان ):

تحقیقات نشان داده است که ورزش، باعث تاثیراتی در رشد و نمو استخوانها می شود. فعالیت بدنی، خطر ابتلا به پوکی استخوان را با افزایش غلظت مواد معدنی کاهش می دهد.
*مراقبت از قلب و رگهای خونی:

 با انجام ورزش در سنین کلیه، میتوان از ابتلاء به بسیاری ازبیماریها ( منجمله بیماریهای قلبی- عروقی) پیشگیری کرد.
*سلامت فکری و ذهنی:

با توجه به آخرین شواهد، ورزش در بهبود افسردگی و اضطراب بزرگسالان وکودکان بسیارموثر است. فعالیت بدنی یکی از راهکارهای مبارزه با هیجانات روحی است.
*برنامه ریزی وایجاد انگیزه بین کارگران:

مهمترین نکته برای کارفرمایان محترم  این است که به طور مثبت تمایل کارگران را به ورزش زیاد کنند و آگاهی داشته باشند که هر فعالیت بدنی، برای فرد خاصی مناسب است و با توجه به مشخصات: سن، موقعیت فیزیکی، مراحل پیشرفت و میزان علاقه وی، مناسب‌ترین فعالیت بدنی را بایستی به آنها توصیه کنند. افراد ناتوان نسبت به هم سن و سالان توانای خود، کمتر با ورزش آشنایی دارند. جالب این که این افراد برای افزایش قدرت بدنی و تناسب اندام خود، به ورزش بیشتری هم نیازمندند. بنابراین باید تک تک افراد، مؤسسات مختلف، نهایت سعی خود را بکنند تا روز به روزاین انگیزه مثبت را بین کارگران افزایش دهند. مربیان و کارشناسان ورزش، می‌توانند با تهیه فهرستی از فعالیتها، به میزان مصرف انرژی و تحرک بدنی کارگران پی ببرند. درضمن این روش به مربیان کمک می کند تا ورزش هایی را پیشنهاد کنند که متناسب با سن، اندام، علاقه و موقعیت بدنی آنها باشد. این نکته بسیار مهم است که مسئولین؛ مدیران و کارفرمایان محترم، با توجه به عوامل مختلفی مانند: سن، توانایی فیزیکی، سابقه بیماریهای خانوادگی و وضعیت سلامتی کودک، ورزش مناسب این قشر را فراهم کنند. یکی از اهداف اصلی متخصصان این است که بتوانند ۳۰ دقیقه ورزش سبک و آرام را در اکثر روزهای هفته کارگران بگنجانند، یعنی ایجاد فرهنگ سلامت در روحیه ورزشکاری. پیاده روی و دویدن آرام، باعث تناسب اندام وسلامت روز افزون می شود.

                                                                                                                                  

 

 بازگشتآخرین اخبار

سایت جدید فدراسیون ورزش کارگری نشست خبری انجمن آمادگی جسمانی کارگران کشور اقتدار تیم ملی سومو کارگران بزرگان جهان را به زانو درآورد / تیم ملى هدف فدراسیون دستیابی به جامعه ای سلامت محوردر خانواده کار و تلاش است تیم شطرنج استان تهران فاتح رقابت های شطرنج قهرمانی کشور بانوان کارگر کسب عنوان قهرمانی رقابت ها مسترالمپیا توسط تیم ملی پرورش اندام کسب ۶ مدال رنگارنگ توسط تیم ملی پرورش اندام کارگری در نخستین روز اصلاحیه/رقابت های وزنه برداری انتخابی تیم ملی اعزامی به رقابت های اصلاحیه/رقابت های کاراته کاراته قهرمانی کشور کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل رقابت های جانبازان و معلولین کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات انتخابی تیم ملی وزنه برداری کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات شطرنج قهرمانی کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات شطرنج قهرمانی بانوان کارگر کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل رقابت های تنیس روی میز قهرمانی کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات اسکواش قهرمانی کارگران کشور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:امیدوارم شاهد پیشرفت روزافزون ورزش کارگری ملائی به سمت رئیس کمیته کشتی با چوخه فدراسیون ورزش کارگری منصوب شد رقابت های بین المللی کشتی آبا - گرجستان/حماسه ای دیگر توسط ملی پوشان بازوند: ورزش کارگری روح جدیدی در خانواده کار و تلاش ایجاد کرده است اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات کاراته قهرمانی کشور کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات موی تای قهرمانی کشور کارگران مجمع انتخاباتی استان آذربایجان غربی برگزار گردید/آمیان در سمت خود ابقا گزارش صعود کوهنوردان کارگر به قله دنا حمیدی: به دنبال ثبت کشتی آزاد ورزش کارگری در فدراسیون جهانی هستیم مسابقات ووشو قهرمانی کشور با برتری میزبان به پایان رسید سیستان و بلوچستان میزبان مسابقات جهانی ووشو کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات پتانک انتخابی تیم ملی بانوان و آقایان اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات موی تای قهرمانی کارگران و فرزندان کارگر رقابت های جهانی شرکت ها به میزبانی فرانسه برگزار می شود/ کاروان ایران حمیدی: مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی کشور برگزار می‌شود مسابقات جهانی کشتی آبا /ملی پوشان کارگری بر سکوی دوم ایستادند قزوین، قهرمان مسابقات والیبال دسته اول قهرمانی کشور مسابقات پرورش اندام انتخابی تیم ملی کارگران اعزامی به رقابت های مستر نشست انجمن ورزش های رزمی کارگری کشور برگزار گردید سید امیر حسینی در پیامی؛ انتخاب نجفی را به عنوان شهردار تهران تبریک اطلاعیه مهم/دستورالعمل صعود سراسری کوهنوردان کارگر به قله حوض دال(دنا) اطلاعیه مهم/ دستورالعمل مسابقات بدنسازی قهرمانی کارگران کشور فدراسیون ورزش کارگری به نمایندگی از جامعه ورزش کارگری انتخاب مجدد

صفحه نخست  |  درباره فدراسیون  | تماس با ما  |  آرشیو اخبار  |  آرشیو تصاویر  |  مقالات  |  تقویم سال فدراسیون  |  پیوندها

 

.:کلیه حقوق مادی و معنوی این نگارش متعلق به فدراسیون آماتوری ورزش کارگری جمهوری اسلامی ایران می باشد:.

Falc0n Eye$ Here G2: all electronic Thunderbolt Team