یکشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۷
صفحه نخست »

کیفوز پشتی چیست؟

دوشنبه 21 ارديبهشت 1394
0
محبوب
کیفوز پشتی چیست؟
کیفوز پشتی چیست؟

فرشته زارعی: نایب رئیس هیات ورزش کارگری و مسئول ورزش بانوان کارگر استان تهران

کیفوز پشتی :

کیفوز یک اختلال ستون فقرات است که در کودکان یا بزرگسالان رخ میدهد . این اختلال باعث پشت بر آمده یا کوهان دار میشود. ( افزایش بیش از حد طبیعی انحنای فوقانی پشت)

کیفوز به صورت افزایش انحنا در طول ستون فقرات یا به صورت انحنای شدید و موضعی بد شکلی (Gibbus ) رخ می دهد . کیفوز معمولاً در ناحیه ی مهره های سینه ای و ناحیه ی اتصال سینه ای – کمری رخ می دهد ؛ اما گاهی در ناحیه ی گردنی نیز اتفاق می افتد.

نحوه ی تشخیص :

شکایت بیماران، درد و بدشکلی است. بسیاری از والدین به علت قوز کردن فرزند خود به هنگام مطالعه یا غذا خوردن وی را نزد پزشک می برند. مراجعه ی به موقع در کنترل انحنا و جلوگیری از عوارض آن بسیار مهم است. در بسیاری از موارد علت دردهای گردن و شانه نیز مربوط به کیفوز بیماران است که باید به آن توجه شود و با استفاده از صفحه شاقولی یا صفحه شطرنجی

اصولا خط شاقولی یا خط مبداء صفحه شطرنجی از نمای پهلویی وقتی که از نقاط شاخص عبور کرد قفسه سینه را با عبور از خط میانی زیر بغل به دو قسمت مساوی قدام و خلفی تقسیم می کند . اگر درصدی که در پشت خط شاقولی قرار می گیرد بیشتر باشد ، شخص دارای پشت گرد است مثلا نسبت 70 درصد در خلف ، 30 درصد در قدام و یا 80 درصد در خلف ، 20 درصد در قدام . به عبارت دیگر در این ناهنجاری قسمت اعظم ناحیه پشتی در خلف خط شاقولی قرار می گیرد .

برای تشخیص بهتر ، خوب است موارد زیر را در نظر بگیریم .

به احتمال زیاد چنین شخصی دارای سینه های افتاده بوده و شانه های او در سمت قدام (جلو ) به علت حرکت کتف ها به طرفین بر آمدگی پیدا می کند و از جلو به هم دیگر نزدیک می شود .

عوامل و علل ایجاد کننده کیفوز :

* عادت های غلط ، در موقع ایستادن که ممکن است در اثر بلندی قد یا خجالت کشیدن

*عادت های غلط در وضعیت نشستن ، استفاده غلط از میز و صندلی

*وضعیت های کاری غلط

*وضعیت غلط در هنگام خوابیدن

*کیفوز جبرانی در اثر لوردوز (گودی کمر ) اولیه

*کیفوز مادر زادی

*کیفوز جوانی ( بیماری شوئر من)

*کیفوز پیری

*کیفوز ناشی از ضربه ، تومور، عفونت و بیماریهای روماتولوژی

*سل استخوانی

*ناشی از بیماری های روانی مثل افسردگی و بیماری های عصبی -عضلانی

*بیماری نی خیز رانی

*ضعف عضلات پشت ، ضعف عضلات نزدیک کننده کتف ها به ستون فقرات ( عضلات متوازی الاضلاع ) ، تقویت بیش از حد یا کوتاهی عضلات سینه ای کوچک .

*کیفوز وضعیتی و ساختمانی

کیفوز به انواع وضعیتی و ساختمانی تقسیم می شود. کیفوز وضعیتی به وضعیت قرارگیری بد بدن مربوط است که یک انحنای نرم در طول ستون فقرات سینه ای ایجاد می کند و خود بیمار می‌تواند آن را اصلاح کند. کیفوز ساختمانی ناشی از اشکال در استخوان، دیسک بین مهره ای، اعصاب، لیگامان ها یا عضلات است. کیفوز ساختمانی به برخورد پزشکی نیاز دارد چرا که کنترل آن از دست بیمار خارج است.

*بدشکلی Gibbus

این بدشکلی نوعی از کیفوز است که انحنای کیفوز و قوز، بسیار تیز و موضعی است. این بدشکلی ایجاد قوز می کند و در خمیدگی به جلو نیز برجسته تر می شود.

*کیفوز بیش از حد Hyperkyphosis

این اصطلاح به انحنای کیفوز سینه ای بیش از حد نرمال گفته می شود. یکی از علل شایع آن پوکی استخوان است که معمولاً چندین مهره را درگیر می کند.

*کیفوز مادرزادی

به مواردی گفته می شود که اختلال در ستون فقرات وجود دارد و باعث کیفوز شده است.

*بیماری شوئرمن

بیماری شوئرمن کیفوز سینه ای در جوانان است. علت آن نامشخص است؛ اما گاهی با سابقه ی خانوادگی رخ می دهد. در این بیماری دیسک بین مهره ای کاهش ارتفاع پیدا می کند و مهره ها نیز کوهی شکل می شوند که در مجموع باعث کیفوز انعطاف پذیر می شود. در تعریف نوع تیپ آن حداقل کوهی شدن سه مهره مجاور بیش از پنج درجه لازم است. سر و گردن در وضیعت غیر طبیعی و رو به جلو قرار می گیرند. شروع بیماری بین ۱۲ تا ۱۵ سالگی است؛ اما در هر سنی از نوجوانی می‌تواند رخ دهد. شیوع آن در دختران بیش از پسران است. در بسیاری از بیماران درد شکایت اصلی است.

اما آن چه تشدید کننده این ناهنجاری در ورزشکاران مختلف از جمله بازی کنان بسکتبال ، ژیمناست ها و وزنه برداران است ، تقویت بیش از حد عضلات سینه ای و کوتاهی این عضلات است . این گروه از ورزشکاران دارای ناهنجاری گوژپشتی , زمانی که با قدرت و شدت زیاد ، عمل باز کردن و دور کردن بازو انجام می دهند ، شدیدا مستعد دررفتگی قدامی بازو هستند ، علت مستعد شدن به دررفتگی بازو در این ناهنجاری این است که در شرایط طبیعی سطح مفصلی استخوان کتف ( حفره گلونوئید ) و سر استخوان بازو تطابق نسبتا خوبی دارند و زمانی که این ناهنجاری اتفاق می افتد ، سطح مفصلی استخوان کتف به سمت قدام تمایل بیشتری پیدا می کند و در این حالت تطابق سر استخوان بازو و سطح مفصلی استخوان کتف به سمت قدام تمایل بیشتری پیدا می کند و در این حالت تطابق سر استخوان بازو و سطح مفصلی استخوان کتف در قسمت قدام مفصل بازو کم می شود و بنابراین وقتی شخص حرکت ابداکشن (دور کردن کردن ) ، اکستنشن (باز کردن )  همراه به اکسترنال روتیشن (چرخش خارجی ) را انجام می دهد شرایط مناسبی برای دررفتگی بازو به سمت قدام پیش می آید .

عوارض کیفوز :

مهم ترین عوارض پشت گرد عبارتند از :

1 – ایجاد درد مبهم در ناحیه پشت

2 – ایجاد خستگی

3 – کاهش تحمل ستون فقرات

 4 – کاهش عملکرد ریوی

5 – کوتاهی قد

6 – افتادگی سینه ها

7 – ظاهر ناخوشایند

8 – سر به جلو و درد گردن

درمان عارضه کیفوز:

برای درمان کیفوز پزشک ارتوپد هم از درمان های غیر جراحی و هم درمان های جراحی استفاده میکند . بیمار باید نرمش های طبی ورزشی خاصی را برای تقویت عضلات اطراف ستون مهره انجام دهد . اگر فرد همچنان در حال رشد باشد ممکن است پزشک معالج از بریس های خاصی استفاده کند . استفاده از این بریس ها معمولا تا زمان تمام شدن رشد در پایان بلوغ ادامه میابد.

اگر زاویه قوس ستون مهره بیش از 75 درجه باشد معمولا از درمان جراحی استفاده میشود . در درمان جراحی این بیماری ، پزشک معالج ابتدا امتداد مهره ها را اصلاح کرده و سپس با استفاده از پیچ و میله های خاصی آنها را در وضعیت اصلاح شده نگه میدارد. همچنین با استفاده از پیوند استخوان تعدادی از مهره ها را به یکدیگر جوش میدهد.

درمان کیفوز های مادرزادی نیز به توسط عمل جراحی انجام میگیرد..

کیفوز های خفیف که بر اثر عادات غلط است را می توان با حرکات و نرمشها و ترک عادت های غلط بهبود بخشید  .

حرکات اصلاحی کیفوز پشتی

بهترین توصیه برای افراد مبتلا به کیفوز خفیف این است که زیر سر خود بالشت نگذارند اگر شخص نتواند خود به تنهایی و به راحتی این ناهنجاری را اصلاح کند بهتر است حرکات اصلاحی به صورت یا کمکی توسط درمانگر شروع شود برخی از این حرکات به این شرح هستند :

1 ) شخص به پشت دراز می کشد در این حالت یک بالشت در ناحیه پشتی قرار داده شده و از شخص در خواست می شود که روی بالش به پشت فشار آورده و درمان گر می تواند به قسمت بالای سینه وی فشار وارد کند .

2 ) شخص ایستاده ، درمان گر از قدام او را بغل کرده با قلاب کردن دست ها دور سینه فرد ، با سینه خود به سینه او فشار وارد می کند .

3 ) شخص به شکم دراز کشیده یک بالش در زیر شکم وی قرار داده می شود در این حالت از وی در خواست می شود دست های خود را روی زمین قرار داده و سر و سینه خود را بالا می آورد .

4 ) در همان وضعیت قبل دست های خود را در طرفین بدن قرار داده و سر و سینه خود را بالا     می اورد .

5 )در همان وضعیت یک دست خود را جلو آورده و سر و سینه خود را بالا می آورد .

 6 ) در همان وضعیت دو دست خود را جلو آورده و سر و سینه خود را بالا می آورد .

7 ) در همان وضعیت وزنه ای را به دست وی داده و از او درخواست می شود سر و سینه خود را بالا بیاورد .

حرکات دیگری هم می توان پیشنهاد کرد ، و از آن جمله :

1 _ شنا کرال پشت .

2 _ حرکت پل در کشتی ( با کمک و بدون کمک درمان گر )

 3 _ آویزان شدن از میله بارفیکس

4 _ حرکت آفتاب مهتاب به شرطی که درمان گر او را کول بگیرد .

5 _ در آب از پشت شخص را گرفته ، دست را دور سینه قلاب کرده و او را به زیر آب می بریم . در این حالت شخص باید تلاش کند سر خود را از زیر آب بیرون بیاورد .

6 _ قلاب کردن دست ها در پشت

 

 بازگشتآخرین اخبار

سایت جدید فدراسیون ورزش کارگری نشست خبری انجمن آمادگی جسمانی کارگران کشور اقتدار تیم ملی سومو کارگران بزرگان جهان را به زانو درآورد / تیم ملى هدف فدراسیون دستیابی به جامعه ای سلامت محوردر خانواده کار و تلاش است تیم شطرنج استان تهران فاتح رقابت های شطرنج قهرمانی کشور بانوان کارگر کسب عنوان قهرمانی رقابت ها مسترالمپیا توسط تیم ملی پرورش اندام کسب ۶ مدال رنگارنگ توسط تیم ملی پرورش اندام کارگری در نخستین روز اصلاحیه/رقابت های وزنه برداری انتخابی تیم ملی اعزامی به رقابت های اصلاحیه/رقابت های کاراته کاراته قهرمانی کشور کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل رقابت های جانبازان و معلولین کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات انتخابی تیم ملی وزنه برداری کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات شطرنج قهرمانی کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات شطرنج قهرمانی بانوان کارگر کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل رقابت های تنیس روی میز قهرمانی کارگران کشور اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات اسکواش قهرمانی کارگران کشور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:امیدوارم شاهد پیشرفت روزافزون ورزش کارگری ملائی به سمت رئیس کمیته کشتی با چوخه فدراسیون ورزش کارگری منصوب شد رقابت های بین المللی کشتی آبا - گرجستان/حماسه ای دیگر توسط ملی پوشان بازوند: ورزش کارگری روح جدیدی در خانواده کار و تلاش ایجاد کرده است اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات کاراته قهرمانی کشور کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات موی تای قهرمانی کشور کارگران مجمع انتخاباتی استان آذربایجان غربی برگزار گردید/آمیان در سمت خود ابقا گزارش صعود کوهنوردان کارگر به قله دنا حمیدی: به دنبال ثبت کشتی آزاد ورزش کارگری در فدراسیون جهانی هستیم مسابقات ووشو قهرمانی کشور با برتری میزبان به پایان رسید سیستان و بلوچستان میزبان مسابقات جهانی ووشو کارگران اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات پتانک انتخابی تیم ملی بانوان و آقایان اطلاعیه مهم/دستورالعمل مسابقات موی تای قهرمانی کارگران و فرزندان کارگر رقابت های جهانی شرکت ها به میزبانی فرانسه برگزار می شود/ کاروان ایران حمیدی: مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی کشور برگزار می‌شود مسابقات جهانی کشتی آبا /ملی پوشان کارگری بر سکوی دوم ایستادند قزوین، قهرمان مسابقات والیبال دسته اول قهرمانی کشور مسابقات پرورش اندام انتخابی تیم ملی کارگران اعزامی به رقابت های مستر نشست انجمن ورزش های رزمی کارگری کشور برگزار گردید سید امیر حسینی در پیامی؛ انتخاب نجفی را به عنوان شهردار تهران تبریک اطلاعیه مهم/دستورالعمل صعود سراسری کوهنوردان کارگر به قله حوض دال(دنا) اطلاعیه مهم/ دستورالعمل مسابقات بدنسازی قهرمانی کارگران کشور فدراسیون ورزش کارگری به نمایندگی از جامعه ورزش کارگری انتخاب مجدد

صفحه نخست  |  درباره فدراسیون  | تماس با ما  |  آرشیو اخبار  |  آرشیو تصاویر  |  مقالات  |  تقویم سال فدراسیون  |  پیوندها

 

.:کلیه حقوق مادی و معنوی این نگارش متعلق به فدراسیون آماتوری ورزش کارگری جمهوری اسلامی ایران می باشد:.

Falc0n Eye$ Here G2: all electronic Thunderbolt Team